Ahiret gününe inanmak (İmanın Şartları)

  İslam İlmihali

Ahiret nedir?


Ahiret, kelime olarak son ve sonuç gibi manalara gelir. Dini anlamda ahiret, ölümden sonra tekrar dirilişle başlayan, Allah’ın mükafat, ceza veya affının gerçekleşeceği, sonu olmayan hayattır.

AHİRETE İMAN

Ahirete iman, imanın şartlarından biridir. Öldükten sonra insanların yaptıkları amellere karşılık görmek ve hesaba çekilmek için diriltilecekleri kıyamet gününe inanmaya ahiret inancı denir. Her mümin, ölümün bir son olmadığına, ölümden sonra tekrar dirilişle başlayan hayatta, Allah’ın salih amellere mükafat, inkar ve kötülüklere ise ceza vereceği sonsuz hayata inanmalıdır.

Allah-u Teâlâ bir ayeti kerimede ahirete inanmanın müminlerin bir özelliği olduğunu şöyle belirtmiştir:
Onlar (takva sahipleri) ki, sana indirilene ve senden önce indirilenlere (bütün semavî kitaplara) iman ederler ve onlar ahirete yakın hâsıl ederler (kesin olarak inanırlar).”(Bakara Suresi; 4)
Ahiret hayatına inanmak bir Müslüman’ı yaşamında ve yapacağı amellerde daha dikkatli ve hassas davranmaya sevk ederek ortaya ahlaklı bir şahsiyetin çıkmasına sebep olur. Müslüman birinin yaşayışıyla kâfir birinin yaşayışları aynı olmaz.

Bir ayeti kerimede Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:
Ahireti inkâr eden kâfirler dediler ki: Dünya hayatımızdan başka hayat yoktur. Hayat denilen şey ondan ibarettir. Ölürüz ve yaşarız, öleceğimizi bilmekle beraber dünya hayatını yaşarız, ondan ötesi yoktur. Bizi başka bir şey değil zaman helâk eder.” (Casiye Suresi; 24)
Ahireti inkar eden kişiler dünyayı asıl gaye haline getirir ve dünya zevkleri uğruna her türlü kötülüğü çekinmeden işleyebilirler.

Allah’ın huzuruna varacağına iman eden insan bu dünyayı sevap kazanma ve iyilikler yaparak Rabbinin sevgisini hak etme yeri olarak görür.

Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2023 / Son Güncelleme Tarihi 10 Ocak 2023

Yazar hakkında

Yorum Yap