Gusülde dikkat edilecek hususlar

  Abdest, İslam İlmihali

Hanefi ve Şafii mezhebine göre,vücudun her tarafını yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde gusül sahih olmaz.

1-) Deri üzerinde,deriye yapışıp suyun alta geçmesine engel olan maddeler varsa,abdestte de olduğu gibi,bu maddeleri gusülden önce gidermek gerekir.
Mesela,Tırnak ve deri üzerinde kuruyup kalan hamur,yağlı boya,oje ve benzeri maddeler suyu alta geçirmezler.Bunun için gusülden önce bunların temizlenmesi gerekir.
Aksi halde yapılan gusül geçerli sayılmaz.

2) Gusül yaparken su kadının saçının dibine ulaşıyorsa,örülü olan saçını çözmesi gerekmez.Çünkü örülmüş saçı çözmekte güçlük vardır.
Ama saç çözülmüş ise,bütününü yıkamak yine ittifakla farzdır.Örülmüş saçın kökü ıslanmazsa mutlaka çözülmesi gerekir.

3) Hanefi mezhebine göre,kadın gusül yaparken küpesini oynatması vacibtir.Şayet küpesi yoksa dahi yine de küpe deliğine her hangi bir şeyle suyun ulaşmasını sağlamak guslün sahih olması için şarttır.Şayet küpe delikleri çok küçükse,oraya su ulaştırmak güçlük olduğundan ,suyu ulaştırmak gerekmez.

Şafii mezhebine göre,kulak deliklerinin görünen kısımlarının yıkanması vacibtir.

4) Vücutta bulunması muhtemel olan çukurluklar ve kırışıklıkların arasına da suyu ulaştırmak gerekir.Göbek çukuru,çene ucu çukuru,gamze,yaşlılık ve zayıflıktan olan deri kırışıklıkların arası su ile yıkanmalıdır.

(Durrü’l-Muhtar: 1/140-143,Meraki’l-Felah;17,Muğni’l-Muhtac;1/72)

Bakınız;

Guslün farzları Hanefi ve Şafii mezhebi

Guslün sünnetleri Hanefi ve Şafii mezhebi

Kaynak:  İbadetlerin Edeb ve Sırları / Reyhani Yayın evi

Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2021 / Son Güncelleme Tarihi 19 Temmuz 2021

Yazar hakkında

Yorum Yap