Tag : gusül nedir

GUSUL

Gusül;bütün bedenin yıkanması,yani boy abdesti almaktır.Buna büyük temizlik denir.Böyle bir temizliği gerektiren hal,cünüplük,kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir.Cünüplük,şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir. Ayrıca bakını; Guslün farzları Hanefi ve Şafii mezhebi Guslün sünnetleri Hanefi ve Şafii mezhebi Gusül gerektiren haller Gusül abdesti alma şekli Hanefi ve Şaf..

Read more

gusül-nasıl-alınır

Hanefi ve Şafii mezhebine göre ,gusül abdesti şöyle alınır 1) Önce besmele çekilir 2) Gusüle niyet edilir. 3) Vücudun herhangi bir yerinde suyun deriye ulaşmasını engelleyebilecek bir şey varsa,giderilip temizlenir. 4) Avret yerleri ve çevresi yıkanıp temizlenir. 5) Eller bileklere kadar yıkanır,ıslak parmaklar birbirine geçirilerek hilallenir. 6) Yüzük varsa altının ıslanması için hareket ettirilir. 7) Sağ ..

Read more

Gusul

Hanefi ve Şafii mezhebine göre,vücudun her tarafını yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde gusül sahih olmaz. 1-) Deri üzerinde,deriye yapışıp suyun alta geçmesine engel olan maddeler varsa,abdestte de olduğu gibi,bu maddeleri gusülden önce gidermek gerekir.Mesela,Tırnak ve deri üzerinde kuruyup kalan hamur,yağlı boya,oje ve benzeri maddeler suyu alta geçirmezler.Bunun için gusülden ..

Read more

GUSUL

Gusül;bütün bedenin yıkanması,yani boy abdesti almaktır.Buna büyük temizlik denir.Böyle bir temizliği gerektiren hal,cünüplük,kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir.Cünüplük,şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir. Guslü gerektiren haller 1-) İttifakla,şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle yerinden atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir.Şehvetle yerinden ayrılıp,şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da İmam-ı Azam,İmam Muhammed ve İmam-ı ..

Read more