Teyemmüm

  Abdest, İslam İlmihali

Teyemmüm

Teyemmüm lugatte ; bir şeyi kastetmek,ona yönelmek anlamına gelir.

Hanefi mezhebine göre;
 Suyun bulunmaması durumunda namaz ve benzeri bir ibadeti temiz olarak yapabilmek için,toprak ve benzeri bir madde ile yüzü ve iki kolu meshederek hadesten tahareti gerçekleştirmektir.

Şafii mezhebine göre,abdest ,gusül veya yıkanması lazım gelen bir uzvun yerine toprağı,el ve yüze sürmektir.

 ALLAH-U ZULCELAL ayet-i kerime de şöyle buyurmuştur:

” Ey iman edenler! Namaza kalkmayı dilediğiniz zaman yüzlerinizi ve dirseklerinizle beraber kollarınızı yıkayınız.Başınızı meshedip ayaklarınızı da topuklarınıza kadar yıkayınız.Şayet cünüp iseniz(gusül yaparak) iyice yıkanıp temizleniniz.Eğer hasta iseniz veya yolculukta bulunuyorsanız ya da sizden biri heladan (özel ihtiyacını gidermekten) gelmiş ise veya kadınlara dokunmuşsanız; bu durumlarda da su bulamamışsanız;tertemiz bir toprakla teyemmüm ediniz.Yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshediniz.ALLAH size sıkıntı vermek istemez.Sizi tertemiz yapmak ve şükredesiniz diye üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister.” (Maide;5-6)

Teyemmüm;ALLAH-U ZULCELAL ‘in müslümanlara lutfettiği bir kolaylıktır.Diğer ümmetlere böyle bir kolaylık verilmemiştir.

 Bilindiği gibi ibadet yapabilmek için temiz olmak gerekir.Fakat bu temizlik sadece maddi temizlikten ibaret değildir.Ruh temizliği,kalp temizliği de inanan insan için gereklidir.

 Teyemmüm;temiz toprağı insanın değerli organı olan yüzüne sürmekle insana,kendisininde topraktan geldiğini ve er geç tekrar toprağa döneceğini hatırlatarak tevazü duygusunu aşılar,onu manen yüceltir.

Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2021 / Son Güncelleme Tarihi 19 Temmuz 2021

Yazar hakkında

Yorum Yap