Sehiv (yanılma) secdesi

  Namaz, İslam İlmihali

Sehiv secdesi nedir,sehiv secdesi nasıl yapılır,Hanefi mezhebi sehiv secdesi nasıl yapılır,Şafii mezhebi sehiv secdesi nasıl yapılır

Sehiv “yanılmak” demektir.Namaz kılarken namazı bozmayan bazı hata ve eksiklikler,sehiv secdesi ile giderilir.

Sehiv secdesi hangi durumda yapılır:

Hanefi mezhebine göre,namazın farzlarından birinin geciktirilmesi ya da vaciplerinden birisinin tamamen yapılmaması halinde namazın sonunda,tahiyyatı okunduktan sonra sehiv secdesi yapılır.Kişi namazının kusurlu olduğunu hatırlarsa sehiv secdesi yapmak vaciptir.Namazda dalgınlık ve bir hata yaptığına dair şüpheye düşme halinde sehiv secdesi yapılır.

Şafii mezhebine göre,kasten veya unutarak namazın Eb’ad sünnetlerinden birini terk etmekle sehiv secdesi yapmak sünnettir.

Hanefi mezhebi sehiv secdesi nasıl yapılır

Hanefi mezhebine göre sehiv secdesi şöyle yapılır:

Son oturuşta tahiyyat okunduktan sonra,sağ tarafa selam verilir ve hemen ardından Allah-u Ekber denilerek iki defa secdeye gidilir ve ikinci secdeden sonra oturulup yeniden tahiyyat,salavat ve duaları okunarak selam verilir.Bu şekilde sehiv secdesi yerine getirilmiş olur.

Şafii mezhebi sehiv secdesi nasıl yapılır

Şafii mezhebine göre sehiv secdesi şöyle yapılır:

Namaz kılan kişi teşehhüd,salavatlar ve duaları okuduktan sonra direk sehiv secdesi yapar ve secdeleri yaptıktan sonra hiçbir şey okumadan selam verir.

Eğer namaz kılan kişi selam verdikten sonra namazda yanıldığını hatırlarsa,yönünü kıbleden başka bir yere çevirmemiş ve henüz konuşmamış ise,sehiv secdesini yapabilir.Fakat yerinden kalkmış,yönünü kıbleden başka bir yere çevirmiş ya da konuşmuş ise,artık sehiv secdesi yapılmaz.Namaz sahihtir,ancak sehiv secdesi yapılmadığı için sevabı noksandır.

Kaynak:Temel dini bilgiler reyhani yayınları sayfa 100

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2022 / Son Güncelleme Tarihi 16 Ocak 2022

Yazar hakkında

Yorum Yap