Peygamberlerin Sıfatları

  Peygamberlerimiz

Peygamberlerin Sıfatları
 Peygamberler,insan olmakla birlikte diğer insanlardan farklı sıfatlarla donatılmıştır.Yani Allah-u Zülcelal peygamberlere bazı özel sıfatlar vermiştir.Peygamberlerin sıfatları emanet,sıdk,fetanet,ismet ve tebliğ olmak üzere beş tanedir.

1-) Sıdk: Özünde ve sözünde doğru olmak demektir.Peygamberlerin hepsi doğru sözlü ve dürüst kişilerdir.Kesinlikle yalan söylemezler.Sözlerinin doğruluğu,gerektiğinde mucizelerle desteklenir.Sıdk’ın zıddı olan yalan söylemek peygamberler hakkında düşünülemez.Çünkü peygamber,Allah-u Zülcelal’in yeryüzünde elçisidir.

2-) Emanet: Güvenilir olmak demektir.Peygamberlerin hepsi doğru ve güvenilir kişilerdir.Emanete asla hıyanet etmezler.

3-) Fetanet: Akıllı ve zeki olmak demektir.Peygamber insanların en akıllısı ve hikmet sahibi olanıdır.Fetanetin zıddı olan akılsızlık ve gaflet peygamberler için düşünülemez.

4-) İsmet: Büyük ve küçük günahlardan korunmuş olmak demektir.Peygamberler hayatlarının hiç bir döneminde şirk ve küfür sayılan bir günah işlemedikleri gibi,peygamberlik dönemlerinde de günah işlememişlerdir.

5-) Tebliğ: Allah-u Zülcelal’in emin ve yasaklarını eksiksiz olarak insanlara bildirmek demektir.Tebliğin zıddı olan gizleme peygamberler hakkında düşünülemez.

Ayrıca Bakınız; Peygamberlere İman

Kaynak: İbadetlerin edeb ve sırları ilmihali / Müellif (Seyda Muhammed Konyevi ks)

Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2021 / Son Güncelleme Tarihi 19 Temmuz 2021

Yazar hakkında

Yorum Yap