Namazın sünnetleri

  İslam İlmihali, Namaz

Hanefi mezhebine göre,namazın sünnetleri şunlardır:

1- Elleri iftitah tekbiri için kaldırmak.Tekbir alırken el ve parmak içleri kıbleye yönelmiş olarak erkekler,başparmaklarını kulak yumuşağına değdirirler.Kadınlar ise sadece göğüs seviyesine kadar kaldırırlar.

2- Sağ eli sol elin üzerine koymak.Erkekler sağ eli sol elin üzerine gelecek şekilde bilekten tutarak rahatça bağladıktan sonra ellerini göbek altına koymaları gerekir.Kadınlar ise ellerini aynı şekilde bağladıktan sonra göğüsleri üzerine koyarlar.

3- Subhaneke duasını okumak.

4- Birinci rekatta Fatiha suresinden önce euzü besmele,diğer rekatlarda besmele çekmek ve Fatiha suresinden sonra “Amin” demek.

5- Namaz rekatlarında kıraatı,Kur’an-ı Kerim’in sure ve ayet dizilişine uygun bir sıra ile okumak;mesela ikinci rekatta okunacak ayet veya surenin birinci rekatta okunan ayet veya sureden sonra olması sünnettir.

6- Rüku’ya eğilirken “Allah-u Ekber” demek.

7- Rüku da üç defa “Sübhane Rabbiye’l-Azim” .Rüku’dan kalkılırken “Semiallahu limen hamideh” demek.Rüku’dan kalktıktan sonra ayakta iken;”Rabbena leke’-l Hamd” demek.

8- Secdeden inerken ve secdeden kalkarken “Allah-u Ekber” demek.

9- Secdede üç defa “Subhane Rabbiye’l-A’la” demek.

10- Secdeden diğer rekata kalkarken önce alnı,sonra elleri,sonra da dizleri kaldırmak.

11- Oturuş sırasında sol ayağı yere yayıp üzerine oturmak ver sağ ayağın parmak uçları kıbleye gelecek biçimde sağ ayağı dikmek.Kadınların ise,kaynakları üzerine oturup ayaklarını sağ tarafa yatık olarak çıkarmaları sünnettir.

12- Son Tahiyyatta teşehhüdden sonra salli ve barik dualarını okumak.

13- Tahiyyatta teşehhüd okunurken “La İlahe” sözüne ulaşıldığı zaman şahadet parmağını yukarı ve “İllallah” sözü okunurken parmağı indirmek.

14- Salavattan sonra Kur’an-ı Kerim veya hadis-i şeriflerden alınmış bir duayı okumak.(Rabbena atina gibi.)

15- Selam verirken başı önce sağa, sonra sola çevirmek.

Bknz; Namazın vacipleri

Kaynak:Temel dini bilgiler reyhani yayınları sayfa 98

Yayınlanma Tarihi: 23 Ocak 2022 / Son Güncelleme Tarihi 23 Ocak 2022

Yazar hakkında

Yorum Yap