Namazın kılınış şekli

  Namaz

Namazın kılınış şekli

H.z Peygamber Sallallahu aleyhi ve sellem hadis-i şerif te şöyle buyurmuştur:

Benim nasıl namaz kıldığımı görüyorsanız,sizlerde öyle kılın.”(buhari)

namaz kılcak olan bir kimse,ilk olarak namazın şartlarından avret yerini örter,beden,elbise ve nama zkılacağı yerin temiz olup olmadığını kontrol eder.Sonra kıbleye dönerek niyet getirir ellerini kaldırarak iftitah tekbirini:” ALLAH-U EKBER” diyerek alır.tekbir alındıktan sonra ,Hanefi olanlar sağ el ile sol elinin bileğini kavrayıp,göbeğinin altında bağlar.Şafii olanlar ise göbeklerinin üzerine bağlarlar.

 Elleri kaldırmadan tekbir almak sünnete uygun değildir.ancak herhangi bir zaruretten dolayı ellerini kaldıramayanlar müstesnadır.Elleridne sadece birisini kaldırabilen kimsede bununla yetinir.

Namaz kılmak için tekbir alan kimse,bundan sonra secde edeceği yere bakar.Ve hanefiler subhaneke duasını okur.

Şafii mezhebine mensub olan kimseler ise “Veccehtü” duasını okurlar.

Daha sonra gizli olarak euzu-euzubillahimineşşeytanirracim çekilir.Sonra yine gizli olarak besmele- bismillahirrahmanirrahim çekilir.

Daha sonra fatiha okunur.Fatihanın sonundaki “veladdalin”lafzından sonra amin der.Fatihadan sonra bir sure veya bu surenin yerini tutacak en az üç ayet okur.

Tekbir getirip,rüku’a eğilir.Şafii olanlar rüku ya eğilirken ellerini,içleri kıble tarafına gelecek şekilde göğüs hizasına kadar kaldırırlar.Rüku sırasında eller ,parmakları normal bir şekilde açık olarak diz kapaklarına yerleştirilir ve sırt düzgün bir şekilde tutulup  baş ile kuruk sokumu aynı seviyede bulundurulur.Dizler düzgün ve dik olarak tutulur.Dirsekler vücuttan uzaklaştırılır.Rüku esnasında üç defa “Sübhane Rabbiye’l azim”denilir.

Daha sonra kişi başını rükudan”sem’iallahu limen hamideh”di-yerek kaldırır.imam a uyan kişi sadece:
“Rabbena leke’l hamd “der.

Şafii mezhebine göre ; imam gibi cemmaate her iki cümleyi de söyler ve ellerini ruküya giderken kaldırdığı gibi tekrar kaldırır.

  Rüku dan kalkıldığı zaman,ayakta durup beli tam doğrultmak sünnettir.

Rükudan kalkıp bel doğrulduktan sonra,tekbir getirilerek secdeye gidilir.Secdeye varıldığında önce dizler,sonra eller ve son olarakta burun ve alın yere konulur.Hanefilere göre yüz,iki elin arasına konulup dirsekler gövdeden ,karın ise uyluklardan uzaklaştırılır.

Şafii lere göre ise eller omuz hizasında bulundurulur.

Daha sonra tekbir getirilip baş secdeden kaldırılır.İki secde arasında mutmain olacak şekilde oturulur.Bu oturma esnasında sol ayak yatırılıp,sağ ayak dikilir ve eller uyluklar üzerine konulur.Sonra tekbir getirilip ikinci secdeye varılır.Secdede üç defa “Sübhane Rabbiye’l ala”denilir.

  daha sonra yine tekbir getirilerek ikinci rekat a kalkılır.
Hanefi mezhebine göre, ayağa kalkalrken iki ayağın üzerine kalkılır.kalkmadan önce oturulmaz ve iki el ile yere dayanılarak kalkılmaz.Fakat bir zaruret den dolayı kalkmakta bir zorluk çekilirse,bu takdirde yere dayanılarak kakılabilir.

Şafii mezhebinde ise,istirahat oturuşu yapılır ve iki el ile yere dayanılarak kalkılır.

  ikinci rekat için ayağa kalkıldığı zaman,besmele çekilir.Fatiha ve bir sure veya bir kısım ayet okunur.Birinci rekattaki kıraatın ikinci rekatın  kıratından uzun olması menduptur.Daha sonra aynı birinci rekatta olduğu gibi rüku ve secde yapılır.

Teşehhüd için oturulduğu zaman,hanefi olanlar:”La İlahe” denirken sağ elin işaret parmağı kaldırır:”İllallah”denilirken indirilir.

Şafii olanlar ise ;”İllallah ” derken işaret parmağını kaldırır,selam verinceye kadar veya ayağa kalkıncaya kadar onu haraketsiz bir şekilde öyle bırakır.

 Eğer namaz,üç rekatlı bir farz namaz ise,tekbir getirilip kalkılır ve sadece fatiha okunur,rüku ve secde yapılarak teşehhüd için oturulur.Teşehhüd ,salavatlar ve dua okunur,selam verilir.Eğer dört rekatlı bir namaz ise,iki rekat daha kılıp teşehhüd yapıldıktan sonra selam verilir.

kaynak:ibadetlerin edeb ve sırları( yazıda bir hata veya eksik var ise ,hata,eksik bizdendir )

Yayınlanma Tarihi: 16 Temmuz 2021 / Son Güncelleme Tarihi 16 Temmuz 2021

Yazar hakkında

Yorum Yap