[Resim: islamilugat.gif]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Peygamberlerin Sıfatları
#1
[Resim: bannerayet.gif]
Peygamberlerin Sıfatları
 Peygamberler,insan olmakla birlikte diğer insanlardan farklı sıfatlarla donatılmıştır.Yani Allah-u Zülcelal peygamberlere bazı özel sıfatlar vermiştir.Peygamberlerin sıfatları emanet,sıdk,fetanet,ismet ve tebliğ olmak üzere beş tanedir.

1-) Sıdk: Özünde ve sözünde doğru olmak demektir.Peygamberlerin hepsi doğru sözlü ve dürüst kişilerdir.Kesinlikle yalan söylemezler.Sözlerinin doğruluğu,gerektiğinde mucizelerle desteklenir.Sıdk'ın zıddı olan yalan söylemek peygamberler hakkında düşünülemez.Çünkü peygamber,Allah-u Zülcelal'in yeryüzünde elçisidir.

2-) Emanet: Güvenilir olmak demektir.Peygamberlerin hepsi doğru ve güvenilir kişilerdir.Emanete asla hıyanet etmezler.

3-) Fetanet: Akıllı ve zeki olmak demektir.Peygamber insanların en akıllısı ve hikmet sahibi olanıdır.Fetanetin zıddı olan akılsızlık ve gaflet peygamberler için düşünülemez.

4-) İsmet: Büyük ve küçük günahlardan korunmuş olmak demektir.Peygamberler hayatlarının hiç bir döneminde şirk ve küfür sayılan bir günah işlemedikleri gibi,peygamberlik dönemlerinde de günah işlememişlerdir.

5-) Tebliğ: Allah-u Zülcelal'in emin ve yasaklarını eksiksiz olarak insanlara bildirmek demektir.Tebliğin zıddı olan gizleme peygamberler hakkında düşünülemez.


Ayrıca Bakınız; Peygamberlere İman

Kaynak: İbadetlerin edeb ve sırları ilmihali / Müellif (Seyda Muhammed Konyevi ks)
banner
Yaptığımız paylaşımlarda eksik ve hata varsa O hata bizimdir.(Yazım vb gibi hatalarımız varsa lütfen bize mesaj veya konu altından bildiriniz.)
[Resim: islamilugat.gif]

islami ürünler
Bul
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi