[Resim: islamilugat.gif]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İman ve İslam
#1
[Resim: bannerayet.gif]
 İMAN ve İSLAM

 Fahrü'l-İslam Ali Pezdevi Usül-ü Fıkıh İsimli kitabında iman İle İslam'ı tefsir ederek şöyle demiştir :

 İman ve islam ALLAH-Ü TEALA'yı sıfatları ve isimleri ile ikrar ve tasdik etmektir.O'nunşeriatını ve ahkamını kabul etmektir.Bu takdik ve kabul iki türlü olur.

 1- Müslümanlar arasında yetişmek,anne ve babnın islam yönünden en hayırlısına tabi olarak müslümanlığına hüküm verilir.

2- ALLAHÜ TEALA'yı olduğu gibi vasfetmek suretiyle sabit olan imandır.

 Ancak bu imanın kemalidfir ki,bunun şartlarını elde etmek güçtür.Çünkü mahlukatı Hakk'ın vasıfla bilmek ve anlatış bakımından birbirinden farklıdır.İmanın kemalinin şartı,kendisinde güçlük bulunmayan ve mümkün olan hususlarla elde edilir ki, o da bizim söylediklerimle (icmalen ikrar ve tasdiki isbat etmekle)olur.Her ne kadar kemale ermek için tefsir ve açıklanmasından aciz olsada.

 Bunun içindir'ki , bu husuta vacip olan,ALLAH-Ü TEALA'nın sıfatları kendisinden sorulduğunda onları bilmesi yeterlidir.Kendisine: << ALLAH ,sıfat-ı subutiyye,zatiyye ve selbiyyeden ,şu şu sıfatlarla muttasıf mıdır?>> diye sorulduğunda,<<evet>>derse,onun islam ve imanın kemal bulduğu anlaşılır.Fakat kendisine ALLAH-Ü TEALA'nın sıfatları sorulduğunda bilemezse,o zaman kamil mü'min olamaz.Bunun içindir'ki imam Muhammed El-Camiu'l Kebir adlı eserinde,müslüman ana- baba arasında bulunan küçük bir kız çocuğuna İslam'dan sorulduğunda onu anlatamazsaihatta büyüdüğünde yine vasfedemezse o kız evli ise kocasından boş olur.

kaynak: imam-ı azam fıkh-ı ekber şerhi /şerheden: allame aliyyül kaari
banner
Yaptığımız paylaşımlarda eksik ve hata varsa O hata bizimdir.(Yazım vb gibi hatalarımız varsa lütfen bize mesaj veya konu altından bildiriniz.)
[Resim: islamilugat.gif]

islami ürünler
Bul
Cevapla
#2
اِنَّ اللّٰهَ لَا يَغْفِرُ اَنْ يُشْرَكَ بِه۪ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذٰلِكَ لِمَنْ يَشَٓاءُۚ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللّٰهِ فَقَدِ افْتَرٰٓى اِثْمًا عَظ۪يمًا
Şüphesiz ki Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun (şirk) dışında kalanları dilediği için bağışlar. Kim de Allah’a şirk koşarsa hiç şüphesiz büyük bir günahla iftirada bulunmuş olur.
(Tevbe etmeden ölündüğü takdirde Allah’ın (cc) bağışlamayacağı tek günah şirktir. Şirk dışında kalan tüm günahlar, Allah’ın (cc) meşîetine kalmıştır. Dilerse bağışlar, dilerse bağışlamaz.

Şirk, İslam’ın ibadet olarak kabul ettiği bir eylemi Allah’tan (cc) başkasına yapmak ya da Allah’a (cc) ait sıfatlardan birini herhangi bir varlığa vermektir.

Şirkin birçok çeşidi vardır. Sevgide şirk (2/Bakara, 165), itaatte şirk (9/Tevbe, 31), dua ve ibadette şirk (7/A’râf, 37; 10/Yûnus, 106), yasama ve kanun koymada şirk (18/Kehf, 26; 42/Şûrâ, 21), bazı varlıkları toplumu kaynaştırmak için putlaştırma şirki (29/Ankebût, 25)...

Allah’a (cc) şirk koşan kimse, Allah’a (cc) en büyük iftirayı atmış, zulümlerin en büyüğünü işlemiştir (31/Lokmân, 13). Bu nedenle tüm amelleri boşa gitmiş (39/Zümer, 65) ve Allah (cc), cenneti ona haram kılmıştır (5/Mâide, 72).)

(4/Nîsa Suresi, 48)
Bul
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi