[Resim: islamilugat.gif]
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GENÇLER! KABUL EDERSENİZ İHTİYAR BİR KONUĞUNUZ VAR
#1
[Resim: bannerayet.gif]
Allah'ın adıyla.

Allah'a hamd, Resûl'üne salât ve selam olsun.

Es-Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu,

Her salih amel toprağa atılmış bir tohum, her tohum da içinde ağaç hayali barındıran bir umuttur. Bir yönüyle toprağa atılmış tohum, bir yönüyle de ulu bir çinara dönüşeceği umudunu taşıdığım dergi çalışmasının ilk sayısıyla tanıştım.

Bu güzel çalışmayla tanıştığım için memnun oldum. Memnun oldum; zira bir yerde gençler var ve enerjilerini hayırlı işlere yönlendirebiliyorlarsa, orada hayat vardır . Tüm bunların ötesinde orada El-Birr olan vardır ve El-Birr'in iradesi tecelli etmiştir . Şimdi size düşen, lehinize işleyen iradeye karşı sorumluluğunuzu yerine getirmektir . Şayet o iradenin kıymetini bilir, teşekkürle karşılar ve çabayla işlerseniz İslam toplumuna bir cevher daha kazandırmış olursunuz. Sizi hazırlığına muvaffak kılan Rabbimin tamamına muvaffak kılmasını diliyorum.

Gençlere ait bir dergide benim gibi -ruhu- ihtiyar bir adama yer var mıdır , bilmiyorum. Müsaadeniz olursa .

ikinci sayıya konuk olmak ve bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum .Her ay bir gençlik dergisini incelemeli, her güzeli bünyenize katacak yenilikçiliğe ve esnekliğe açık olmalısınız.

. Dergiyi hazırlayan arkadaşlar olarak mutlaka düzenli toplantılar yapmalı, fikir alışverişinde bulunmalı, derginin güzelleşmesi için herkesin fikrini söylemesini sağlamalısınız.

. Yazı yazanlar mutlaka yazılarını büyüklere okutmalı, yazıyı eleştirmesini istemelidir. Eleştiri ve öneriye açık insanlar gelişir, yazdıkça olgunlaşır. Eleştiriye/Öneriye kapalı insanlar yerinde sayar, daha doğrusu geriler, tekrara düşer; hem usanır hem de usandırır. Derginin uzun aralıklarla çıkıyor olması bir fırsattır; o fırsattan istifade edin. Yazılarınızı erken yazarsanız, eleştiri ve önerilerle güzelleştirirsiniz. Ayrıca hayır sabırda, şer acelededir. Yazdığınız yazıyı bir kenara koyar ve her gün okursanız demlenir, olgunlaşır. Ham bir yiyecek/içecek ile demlenmiş bir yiyecek arasında lezzet yönünden fark olduğu gibi, ham bir yazı ile demlenmiş yazı arasında da estetik ve edebî lezzet açısından fark vardır.

• Türkiye'de yaşadığınızı ve Türkçe konuşan bir topluma hitap ettiğinizi unutmayın. Yabancı kelime kullanmamaya özen gösterin. Özellikle yabancı tamlamalardan kaçının. Kendi dil örgüsünde edebî olan bir tamlama, başka bir dilde sakil durabilir... Kendiniz yabancı/eski kelimelerden tamlama üretmeye kalkmayın. Bu, araba ehliyetiyle uçak kullanmaya benzer. Sonucu hatırlatmama gerek yok sanırım. Tamlama/Terkip/izafe yetkin edebiyatçılar eliyle dile kazandınlır. Biz acemiler de kullanırız, tersi olmaz.

Kısa, açık ve kurallara uygun cümleler kurun. Yazınızı okuyan, ne anlatmak istediğinizi ilk okuyuşta kavrasın. unutmayın! Bu bir felsefe dergisi veya bilimsel bir dergi değil. Yazılarımız, yazımızı yayımlayan çerçeveye uygun, uyumlu olmalı.

• içeriği zenginleştirmek için her sayıya bir konuk yazar davet edebilir, her sayı için bir röportaj hazırlayabilirsiniz. Sayılar arasında üç aylık zaman olduğundan konuk yazarlar teklifinizi kabul edecektir.

• Medresede bulunan tüm kardeşlerinizi sürece katmalı, kaynaklarınızı çeşitlendirmelisiniz. İnsan cevher gibidir; işledikce özündeki kabiliyet ortaya çıkar.

Genclere hitap eden bir çalışma, gençlerin sorunlarıyla ilgilenmeli, onların ifade aracı olmalı ve ilaveten biraz eğlenceli olmalıdır. Yani medrese dışından bir gencin dergiyi okuması için bir neden olmalı... Eh! izninizle ben artık kalkayım. Misafirliğin en makbulü kısa olanıdır. Allah'a ısmarladık.
banner
Bul
Cevapla
  


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi