İman bakımından insanlar

  İslam İlmihali

İman,bir insanın Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ‘in getirdiği itikadi ve ameli bütün hükümleri kesin olarak kabul etmesi,Allah’ın ahiret günündeki hesabına inanması demektir.Dinimizin bize bildirdiği hakikatler karşısında her insanın kalbinde bir tavır ağır basar.

İman yönünden insanlar 4’e ayrılır:

Mü’min:Allah’ın varlığına,birliğine,Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in Allah‘ın Resulu olduğuna kesin olarak inanan kişilere mümin denir.Müminler dilleriyle “inandım” dedikleri gibi kalben de samimi olarak inanmış kişilerdir.

Kafir:İman edilmesi gereken konularak,bilhassa Allah-u Zulcelal’in varlığına,birbiliğe Peygamber Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem‘in peygamberliğine inanmayan kişilerdir.Bu kişiler inkar ettiklerini açıkca söylerler.

Müşrik:Allah-u Zülcelal’e inanmakla birlikte Allah-u Zülcelal ile birlikte başka tanrılar kabul eden,birden fazla tanrıdan medet uman kimselerdir.Müşriklerin birçoğu heykel şeklinde temsil edilen tanrılara taptıkları için onlara putperest de denir.

Münafık: İman edilmesi gereken konulara kalbi ile inanmadığı halde,dili ile innadığını söyleyen kimselere “münafık” denir.

İnkar her zaman inanmıyorum demekle olmaz;alay etmek,saygısızlık yapmak,sevmemek,küçümsemek de inkarın bir türüdür.Çünkü gerçekten iman eden insan,böyle yüce bir Yaratıcıya sevgi ve saygı da duyar.Allah-u Zülcelal‘e olan saygısı sebebiyle dini konulara saygıyla yaklaşır.

Yayınlanma Tarihi: 3 Ekim 2021 / Son Güncelleme Tarihi 3 Ekim 2021

Yazar hakkında

Yorum Yap