Abdestin sahi olmasının şartları

  Abdest, İslam İlmihali

Hanefi ve Şafii mezhebine göre,abdestin sahi olmasının şartları şunlardır:

1-) Temiz ve temizleyici suyun deriye tamamen ulaşması: Yani yıkanmamış hiç bir yer kalmayacak şekilde yıkanan azaların bütün bölümlerini su kaplamalıdır ki,su derinin bütün bölümlerini ıslatmış olsun.Yıkanması farz olan yerlerde suyun değmediği iğne ucu kadar yer kalsa abdest sahih olmaz.

2-) Suyun organa gitmesini önleyen şeyin giderilmesi: Yani yıkanması gereken organın üzerinde suyun deriye ulaşmasını engelleyen bir şey bulunmamalıdır.Mum,yağ (iç yağı vb.),gözde biriken çapak,kadınların tırnaklarında ve gözlerinde kullandığı oje,cila far gibi şeylerde abdestine sıhhatine manidir.Zeytinyağı vb. şeyler,suyun deriye geçmesine mani değildir.

3-) Abdeste muhalif olan bir şeyin bulunmaması: Yani özürlü kimse dışında abdeste başlamadan önce abdesti bozacak halin sona ermiş olması lazımdır.Kadınların hayız ve nifas kanı,sidik vb. şeyler sona ermiş olmalıdır.Kısaca;özürlü kimselerin dışındakiler için,hadesin çıkması halinde veya abdesti bozan bir şeyin bulunması durumunda abdest sahih olmaz.

  Ayrıca yıkanması gereken organın üzerinde suyun deriye ulaşmasını engelleyen bir şey bulunmamalıdır.Mum,iç yağı,gözde biriken çapak,oje gibi şeylerde abdeste manidir.

Şafii mezhebine göre,bu üç şartla beraber bir şart daha vardır.O da;hadesi sürekli olan için vaktin girmesidir.Çünkü onun tahareti özür ve zarurete bağlı bir taharettir ve vakitle sınıflandırılmıştır.Daha önce de geçtiği gibi,Şafii mezhebine göre,müslümanlık ibadette sıhhatin şartıdır.Hanefi mezhebine göre de vücubun şartıdır.(Durrü’l-Muhtar;1/80,Muğnil-Muhtac;1/47,Keşşafu’l;1/95)
Kaynak: İbadetlerin edeb ve sırları

Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2021 / Son Güncelleme Tarihi 14 Temmuz 2021

Yazar hakkında

Yorum Yap