25 Haziran 2019, 16:58:39


Gönderen Konu: şahitte aranan şartlar - islam  (Okunma sayısı 3166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1060
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
şahitte aranan şartlar - islam
« : 09 Mart 2013, 14:41:18 »
duvar kağıdı


 Şahitte aranan şartlar,

İslam, dininde şahitlerde bazı şartlar aranmaktadır ,

Bunlar;

 1) Akıl ve baliğ olmak:

İtiifakla şahidin akıllı ve buluğa ermiş olması şarttır.Deli,sarhoş ve çocuk gibi aklı başında olmayanın şahitliği kabul edilmeyeceği üzerinde icma vardır.

2) Hürriyet:Hanefi ve şafii mezhebine göre,şahidin hür olması şarttır.Buna göre kölelerin şahitliği kabul edilmez.

3) Müslüman olmak: Şahidin müslüman olması gerektiği hususunda ittifak vardır.Kafirin müslüman hakkında'ki şehadet'i kabul edilmez.Yalnız hanefi mezhebine göre,yolculuk ve vasiyette kafirin şehadeti caizdir.

4) Ağma olmamak: İmam-ı Azam,İmam Muhammed ve Şafii mezhebine göre,şahidin gözünün görmesi şarttır.Gözü görmeyenin şahitliği makbul değildir.Ancak Ebu Yusuf,ağma kimsenin sesin sahibinin kim olduğunu yakinen bildiği takdirde,gözü görmeyen kişinin şahitliğini caiz kabul etmiştir.

5) Konuşmak: Hanefi ve Şafii mezhebine göre,şahidin konuşabilir olması şarttır.Dilsizin,işareti anlaşılsa bile şahadeti kabul edilmez.Çünkü işaret şahadetlerde muteber değildir.Çünkü şehadet yakini gerektirir ve şahadete dil ile lafzen söylenmesi istenir.

6) Adalet: İtiifakla,şahitlerde adalet şarttır.Buna göre fasığın şahadeti kabul edilmez.Ancak Ebu Yusuf'a göre,eğer fasık,insanlar arasında muteber ve insaflı birisi olarak biliniyor ise,şahadeti kabul edilir.

kaynak: islami site
 

Tags: şahit aranan şart islam