25 Ağustos 2019, 18:46:48


Gönderen Konu: sahabi ,sahabe, ashab  (Okunma sayısı 8895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MiRaÇ

  • Haber ve Paylaşım
  • *
  • İleti: 97
  • www.islamilugat.com
sahabi ,sahabe, ashab
« : 09 Şubat 2013, 04:30:05 »
duvar kağıdı

Sözlükte "arkadaş, dost" anlamlarına gelir. Çoğulu sahabe veya ashabdır.

 Terim olarak, Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem devrine yetişmiş, Müslüman olarak Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem 'i görmüş, O'nun sohbetinde bulunmuş ve Müslüman olarak ölmüş olan kimselere sahabî denir. Sahabî kadın olursa, sahabiyye ismini alır.

 Hz. Peygamberin Sallallahu Aleyhi ve Sellem in sohbetinde bulunan görme özürlü kimselerle, iyiyi kötüden ayırt edebilen henüz ergenlik yaşına ulaşmadığı halde Sallallahu Aleyhi ve Sellem 'i gören çocuklar da sahabidir.

 Sahabenin sayısı hakkında kesin bir rakam söylenmemekle beraber çoğu kaynaklar, Sallallahu Aleyhi ve Sellem 'in vefatında yüz binin üzerinde sahabi bulunduğunu ifade etmişlerdir. En son sahabi hicri 110 yılında vefat etmiştir.

İslam Ehli sünnet alimleri Kur'an ve hadisle ilgili konularda her sahabinin adaletli olduğunu kabul etmişlerdir. Çünkü sahabenin adaleti ALLAH-U ZULCELAL  ve H.z Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem 'in işaretiyle sabit olmuştur.

 Hadis rivayet edip de zabt yönünden kusurlu olan bir sahabiye de rastlanmamıştır. Bundan dolayı sahabe, hadisçiler tarafından cerh ve ta'dil işlemine tabi tutulmamıştır.
H.z Kur'an-ı Kerim'de, sahabenin adaletine şu ayet işaret etmektedir: "İslam Dini'ne girme konusunda" ilk öne geçen Muhacirler ve Ensarla birlikte, güzel amelde onlara tabi olanlardan ALLAH razı olmuştur. Onlar da ALLAH'tan razı olmuşlardır" (Tevbe: 9/100)

Gerek hadis rivayetinde, gerekse Kur'an'ın sonraki nesillere muhafaza edilerek aktarılıp öğretilmesinde, ilk kaynak olmaları bakımından sahabenin önemi büyüktür. Onlar İslam'ın korunması ve yayılması yolunda hayatlarını ve her türlü değerlerini ortaya koymuşlardır. ALLAH  RESULU Sallallahu Aleyhi ve Sellem  ile omuz omuza cihat ederek fedakarlıkta bulunmuşlardır. Bundan dolayı Müslümanların en hayırlı nesli olma şerefine ermişlerdir.


 Bu ve benzeri ayetler, sahabenin adaletli olduğu konusunda kesinlik ifade etmektedir. Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem 'in bir çok hadisi de bu konuyu pekiştirmektedir: "İnsanların en hayırlısı, benim yaşadığı devirde yaşayanlardır. Sonra onlardan sonra gelenler, sonra da onlardan sonra gelenlerdir." (Buhari, Şehadat, 9; Fedail-ü Ashabı'n-Nebi, 1)

Çevrimiçi Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1047
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
Ynt: sahabi ,sahabe, ashab
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2013, 05:46:14 »
 :raziols kardeşim