23 Temmuz 2019, 14:08:10


Gönderen Konu: paraların nisabı ve farz olan zekat miktarı  (Okunma sayısı 4592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1060
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
paraların nisabı ve farz olan zekat miktarı
« : 19 Temmuz 2013, 00:14:40 »
duvar kağıdı

paraların nisabı ve farz olan zekat miktarı

 Hanefi mezhebine göre,bugünkü ölçülerle altının nisabı yaklaşık 85 gramdır.Gümüşün nisabı ise yaklaşık 700 gramdır.

 Şafii mezhebine göre;bugünkü ölçülerle altının nisabı yaklaşık 85 gramdır.Gümüşün nisabı ise 504 gramdır.

Hanefi ,Maliki ve Hanbeli mezheblerine göre,nisabı tamamlamakta altın ve gümüşten herbiri diğerine ilave edilebilir.Altın,gümüşe ilave edilebileceği gibi aksinide yapmak caizdir.

 Şafii mezhebine göre,deve ve ,neklerde olduğu gibi,altın ve gümüş birbirine ilave edilemezler.Diğer bakımdan farklıda olsalar,altın veya gümüşten herbirinden nisab ayrı ayrı olarak tamamlanır.

 Fakat diğer mezheblerin görüşü bugün kağıt paralarla uyulması vacib olan görüştür.Bu türlerden birinin diğerine ilave edilmesi zaruridir.

 Her dönemde zekatın nisabı nı çağdaş paraların satın alma gücüne göre belirlemek gerekir.Yine her yıl altın ve gümüş'ün zekat verenin beldesinde zekat verileceği zamanki değeri dikkate alınması gerekir.

 Çünkü bunların değeri sabit olmayıp devamlı olarak değişmektedir.Fıkıh ise,birbirine denk iki ölçü ortaya koymuştur.Yani,yirmi miskal yada iki yüz dirhem olmalıdır.Asrı saadette(sahabe dönemi)bu iki ölçünün değeri birbirine denkti.

 Bunun gibi,şimdiki nisabı ölçerken,fıkhın aslında olduğu gibi ölçmek gerekir.Bugünkü altın ve gümüşün birbirinden farklı olan değerlerine bakmak gerekmez.Nakit paralar,altının değerine göre takdir edilmelidir.

 Çünkü altın,bugünkü para işlemlerinde esastır.Aynı zamanda paralar altın mukabilinde basılmaktadır.H.z Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem zamanında miskal,Mekkelilerin paralarının esası idi.

kaynak :ibadetlerin edeb ve sırları