21 Ağustos 2019, 23:59:18


Gönderen Konu: mühür - damga  (Okunma sayısı 3862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1049
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
mühür - damga
« : 01 Mart 2013, 15:24:32 »
duvar kağıdı

MÜHÜR

 Mühür farsçadır,Türkçesi "damga",Arapçası "hatem" dir.Çok eski tarihlerden itibaren kullanılan mühür,bir madenden veya taştan yapılır ve imza yerine kullanılırdı.Mührüm en mühim faydası emniyettir.

 Mühür kazıyan "hakkak" en iyi hattatlardan ders alır ve usta bir hakkak yanında en az yedi sene çıraklık eder,bir kaç sene kaldıktan sonra,peştemal kuşanarak,usta olurdu.


 Mühür üzerinde sahibinin alameti olacak ismi yahut sahibinin tercihine göre münasib bir tabir,bir dua kelimesi bulunurdu.
Mühürler ıstampanın kullanılmadığı devirde mum isine tutulduktan veya serçe parmağa mürekkep sürüldükten sonra kağıdı biraz yalayıp ıslatarak istenilen yere kuvvetlice bastırılmak suretiyle yapılırdı.Bazen de kırmızı renkteki mum eritilerek kağıda damlatılır ve soğumadan biraz ıslatılmış mühür muma basılırdı.

 H.z Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz,sağ elinin yüzük parmağında taşıdığı ve üzerinde "Muhammeden Resulüllah" yazan yüzüğünü mühür olarak kullanırdı.Bu yüzüğü H.z Ebu Bekir Radıyallahu Anh,H.z Ömer Radıyallahu anh ve H.z Osman Radıyallahu anh hilafet mührü olarak kullandılar.Bu yüzük H.z Osman Radıyallahu anh'ın halifeliği devrind eeris kuyusuna düştü ve kayboldu.

 Osmanlı Sultanları zümrüd üzerine nakş edilmiş,yüzük şeklinde mühürler taşırlardı.Saltanat başka bir padişaha intikal ettiği vakit eski sultanın mührü saray hazinesine konulurdu.Sultanlardan hakkak olanlar da vardı.Sultan Birinci Mahmud Han Kazıdığı Mühürleri sattırır gelirini fakirlere verdirirdi.