23 Temmuz 2019, 02:08:37


Gönderen Konu: kıskançlığın ilacı  (Okunma sayısı 2838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1060
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
kıskançlığın ilacı
« : 21 Mart 2014, 06:04:15 »
duvar kağıdı

Kıskançlığın ilacı

 Kıskançlığın kalbin büyük hastalıklarından olduğunu bilmemiz lazımdır.

 Kalbin hastalıklarının tedavi olabilmesi ise ancak ilim ve amelle olabilir.İlim kıskançlık hastalığına çok menfaatlidir.Şöyle'ki bilmelisin'ki kıskançlık senin din ve dünyana zararlıdır.İlimle bunu bilmelisin.

 Kendisine kıskançlık yapılan şahsın ne dünyada ne de ahirette bir zararı vardır,belki yapılan kıskançlığın ona menfaati vardır.Bunu bildikten sonra,sen kendi nefsinin düşmanı değilsin,kendi dostununda  düşmanı değilsin,haliyle kıskançlığı bırakacaksın.

 Kıskançlık senin dinine zaralıdır,şöyle'ki sen kendi kıskançlığınla ALLAH-U ZULCELAL'in kaza ve kaderine karşı geliyorsun,buğzediyorsun.Onun kulları arasındaki taksiminden hoşlanmıyorsun.Sen bununla ALLAH'ın birliğine cinayet yapıyorsun ve ALLAH-U ZULCELAL'in Peygamber ve evliyalarına muhalefet ediyorsun.

 Oysa onlar insanların hayrını isterler.Sen ise şeytan ve kötü kişilerin ahlakına iştirak ediyorsun'ki onlar,insanların hayrını istemezler.Kıskançlık çok çirkin ve kabih (kötü) bir davranıştır.Ateş odunu nasıl yiyip bitirirse sevapları öyle yiyip bitirir.Dünyada'ki zararı,sen o kıskançlığınla daima azaplanacaksın ve eziyet içinde ,gamlı ve mahsun olacaksın.Onun nimetlendiğini gördükçe kederleneceksin,göğsün daralacak.

 Senin kıskançlığınla onun üzerindeki nimetler gitmez.Bu nimetlerin verilmesi ALLAH'ın emri ile dir.Senin kalbin daima hüzünlü olacak ve sen böyle kendini helak'a götüreceksin.Senin kıskançlık yaptığın şahsın zararı yoktur,belki bunun ona menfaati vardır.Sen onu kıskandığın için ona gıybet yapacaksın,sen zalim olacaksın o ise mazlum olacak.

 Senin sevapların ona gidecek.Kıyamet gününde ise müflis olacaksın.Sen iyi düşünürsen kendi nefsine düşmanlık yapıyorsun,düşmanına ise dostluk yapıyorsun.Çünkü yaptığın sevapları ona veriyorsun.Bu hakikatı tam bildikten sonra kıskançlığı,bu kıskançlığın ateşini kalbinden atıp,bunun yerine mümin kardeşine ülfiyet ve muhabbet bağlantısı kurmalısın.İşte kıskançlığın ilacı budur,yalnız bu kalbin üzerinde acıdır.

 Bilmemiz lazımdır'ki ilaçlar acıdır.Fakat kim ilacın acılığına sabrederse o şifanın helavetine (Ferahlık) nail olacaktır.İşte ilmin sebebiyetiyle bu şekilde bu hakikati bildikten sonra,ALLAH'ın yanında'da sevaba ulaşmak için kişi kıskançlığı atmalıdır.

 ALLAH-U ZULCELALAL hepimize bu bela olan hastalıktan uzak olmayı.Onun yerine muhabbet,tevazu gibi ALLAH-U ZULCLELAL'in razı olacağı güzel evsafları nasip etsin.

Kaynak :Ayet ve hadislerle islami hayat
« Son Düzenleme: 21 Mart 2014, 06:07:24 Gönderen: Admin »