25 Ağustos 2019, 18:57:10


Gönderen Konu: ( islam ) Şafi mazhebine göre cuma namazının farz olması şartı  (Okunma sayısı 2894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1047
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
duvar kağıdı

Şafi mazhebine göre cuma namazının farz olması şartı

  Şafii mezhebine göre,cuma namazının farz olması için,müslüman olmak,akıl baliğ olmak,ergenlik çağına girmiş olmak,erkek olmak hür olmak ve cuma kılınan yerde ikamet etmek gibi şartların bulunması gerekir..
O halde;çocuk,kadın ,deli ,yolcu,hasta,bir düşmandan korkan kimselere cuma namazı farz değildir.Ancak kendisini cuma namazına götürecek ağmayada cuma namazı farzdır.

 ister büyük bir şehir olsun,ister köy olsun,ister ezan sesini duysun ister duymasın,bir beldede ikamet eden kimse üzerine cuma namazı kılmak farzdır.eğer ezan sesinin işitiyorsa,beldenin dışında bulunan kimseyede cuma namazı farzdır.
bu konuda islam da şafii mezhebine göre cuma namazının farz olmasının şartları açıklanmıştır islam 'a göre
  Bir yerde en az dört gün kalmaya niyet etmiş seferiye yahut cuma günü sabah sefere çıkmış bulunan kimseye cuma namazı farzdır.Eğer kişi sabah vaktinden önce sefere çıkarsa üzerine cuma namazı kılmak farz değildir.Cuma namazı kılmak kendisine vacib olan kimseye öğle vaktinden önce ve sonra sefere çıkmak haramdır.Ancak yolda cuma namazını kılma imkanı olursa o vakit haram değildir.
 
  Ayrıca,kendisine cuma namazı farz olan kimsenin cuma namazına engel olacak(ticaret,eğlence, v.b gibi)bir şeyle meşgul olması caiz değildir.Şafiler cuma günü yolculuk yapmayıda mekruh görmüşlerdir.
Nİtekim İmam-ı Gazali nin ihya'u ulumiddin isimli eserinde 1her kim cuma gecesi yolculuğa çıkarsa,beraberinde bulunan iki melek ona beddua eder."denilmiştir.
(Muğni'l-Muhtac;1/278,el-kavaninu'l-Fıkhiyye;80)