23 Temmuz 2019, 01:28:32


Gönderen Konu: H.z Peygamber Efendimizin (s.a.v) medine' de on yılı  (Okunma sayısı 3057 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1060
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
duvar kağıdı

H.z Peygamber Efendimizin (s.a.v) medine' de on yılı

 1. sene ; ALLAH-U ZULCEALAL cihadı farz kıldı,ezan okunmaya başlandı,H.z Peygamber Sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz  H.z.Aişe (r.a) ile evlendi.

2.sene ; Kıble Kabe'ye çevrildi,zekat,fitre,oruç,farz,bayram namazı ve kurban vacib kılındı.H.z (r.a) ,H.z Fatıma (r.a) ile evlendi.Bedir,Buvat,Zi'l-aşira,Beni kayyuka ve Sevik gavzeleri ( harbleri) yapıldı.

3.sene ;Şarap haram kılındı,H.z Hasan (r.a) doğdu,Uhud harbi ve hamraü'l- esed gavzeleri yapıldı.

4.sene ;Beni nadir harbi yapıldı,H.z Hüseyin (r.a) doğdu,teyemmüm ve sefer de( yolculukta) iken namaz,kısaltma ayeti nazil oldu.

5.sene ; Hendek,Dümetü'l-cendel,Beni Mustalık ve Beni Kurayza harbleri yapıldı.

6.sene ; Hudeybiye sulhu ve Biatü'r-rıdvan yapıldı.Beni Lıhyan ve Gabe harbleri yapıldı.

7.sene ; Kaza umresi yapıldı,Hayber harbi yapıldı,Ebu Hüreyre (r.a) Müslüman oldu,Hükümdarlara elçiler gönderildir.H.z Peygamber Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem mektuplarını mühürlemek için bir mühür yaptırdı.Ehli eşeklerin etleri ve Mut'a nikahı haram kılındı.

8.sene ; Mekke-i Mükerreme feth olundu,Beytullah (Kabe) putlardan temizlendi,Huneyn ve Taif harbleri yapıldı.H.z Peygamber Sallallahua leyhi ve sellem Efendimiz minber yaptırıp üzerinde hutbe okudu.

9. sene ; Tebük harbi oldu.H.z Peygamber Sallallahua leyhi ve sellem Efendimiz ,munafıkların yaptığı Mescid-i Dırar'ı yıktırdı.

10.sene H.z Peygamber Sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz veda haccını yaptı,Medineye döndü.

 On birinci senenin Safer ayının sonlarında hastalandı;humma ve baş ağrısı arız oldu.En son hutbesinde H.z Ebu Bekr'in halifeliğini işaret buyurdu.H.z Ebu Bekr (r.a)'ın kapısı hariç mescide açılan bütün kapıların kapatılmasını emretti.Sonra da H.z Bekr (r.a)'a imamlık yapmasını emrederek açıkca onun halifeliğini bildirdi.

 Bu sırada H.z Peygamber Sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'in ,hastalığı daha da şiddetlendi ve hicretin 11. senesi 12 Rebiulevvel pazartesi gübü 63 yaşında Habib Habibine kavuştu,Çarşamda akşamı defnedildi.Aleyhissalatu vesselam, ALLAH-U ZULCELAL şefaatlerine mazhar kılsın.