23 Temmuz 2019, 02:09:12


Gönderen Konu: Haticetü'l-Kübra Validemiz  (Okunma sayısı 2706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1060
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
Haticetü'l-Kübra Validemiz
« : 04 Mart 2013, 14:53:56 »
duvar kağıdı

Haticetü'l-Kübra Validemiz


 Haticetü'l-Kübra (R.anha) validemizin babası kureyş'in ileri gelenlerinden Huveylid bin Esed'dir.Annesi ise Fatıma binti Zaidetü'l-Esmed'dir.

 H.z  Peygamber Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem henüz yirmibeş yaşında idi.Hazret-i Hatice de kırk yaşını geçmişti.Pek yüksek bir ruha malik,pek şerefli bir hanedana mensup olan H.z Hatice (R.anha),H.z Peygamber Sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin muhterem refikası olmaya her cihetten layık idi.

 Fahr-i Kainat Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem bu hususu en evvel H.z Hamza ( r.a) ya söylemişlerdi ve o da H.z Hatice ile evlenmelerine müracaat etmiş sonra H.z Hatice (r.anha) nin hanesinde nihak meclisinde Ebu Talip de hazır bulunmuşlar idi.

 Nebiyy-i Zişan Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem,H.z Hatice (R.anha) ile evlenmiş,o mübarek validemizi ilk refikası olmak şerefine mazhar buyurmuştu.RESULULLAH 'ın Sallallahu aleyhi ve sellem peygamberliğinin onuncu senesi Ebu Talip vefat etti.Ondan üç gün sonra H.z Hatice (R.anha) da dünyadan göçtü.Bunların vefatları Resul-i Ekrem Efendimiz'i çok mahzun bırakmıştı.

 H.z Peygamber Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem H.z Hatice (R.anha)'den çok memnun idi.O hayatta iken onun üzerine başkasıyla evlenmemişti.Onun hakkında:"... bana ondan daha hayırlı bir zevce nasip olmadı.beni kimsenin tasdik etmediği bir zamanda o tasdik etti,benden herkes malını esirgerken o mallarını bana cömertçe verdi,benim dünyada bir dostum vardı. o Hatice id." buyurmuştur.

 H.z Peygamber Efendimizin Sallallahu aleyhi ve sellem H.z Mariye'den doğan İbrahim adındaki muhterem oğlundan başka bütün erkek ve kız evladı Haticetü'l-Kübra Hazretleri'nden dünyaya gelmiştir.Evvelce Kasım adındaki mübarek oğlu doğmuş,sonra da Abdullah adındaki muhterem oğlu ile Zeyneb,Rukiyye,Ümmü Gülsüm,Fatımatü'z Zehra adındaki kızları dünyaya gelmiştir.Kasım,İbrahim,Abdullah Hazretleri daha çocuk iken vefat etmişlerdir.Resul-i Ekrem 'den sonra yalnız H.z Fatıma kalmış,o da altı ay geçmeden ahirete irtihal etmiştir.

Tags: h.z hatice