25 Ağustos 2019, 19:34:08


Gönderen Konu: hanefi ve şafii mezhebi namazın adabı  (Okunma sayısı 4936 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1047
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
hanefi ve şafii mezhebi namazın adabı
« : 20 Mart 2013, 16:56:17 »
duvar kağıdı

Hanefi ve Şafii mezhebine göre,namazın adabı şunlardır.

1) Namazda huzur ve haşyet içinde bulunmak;gaflet ve ALLAH-U ZULCELAL'in huzuruna yakışmayan hallerde bulunmak mekruhtur.

2) Secde yerine bakmak;Hanefi mehzebine göre,ayakta iken secde yerine,rüku'da ayakların üzerine,secdede burnuna,oturuşlarda kucağa selam verirken omuz başlarına bakılır.Şafi mezhebine göre ,selam harici bütün hallerde secde yerine bakılır.

3)Üst elbiseyi açık bulundurmayıp düğmelemek.

4)Hanefi mezhebine göre " Hayye alesslah" derken ayağa kalkmak ve imamın" Kad kametis-Salah" denildiği zaman namaza başlaması.Bu hareketle imam müezzini doğrulamış olur.Bununla beraber kamet bittikten sonra namaza başlanmasında bir sakınca yoktur.Hatta Ebu Yusuf'a göre,uygun olan kamet bittikten sonra başlamaktır.

 Şafii mezhebine göre,eğer cemaat iftitah tekbirinin faziletine nail olmak için süratle kalkabilecek güçte ise kamet bittkten sonra ayağa kalkar.Eğer bu güçte değilllerse iftitah tekbirine yetişecek şekilde,kamet bitmeden önce ayağa kalkarlar.

5) Namazda esneme halinde ağzı tutmak ve dudakları dişlerle olsun kapamak.Öksürüğü ve geğirmeyi mümkün olduğu kadar gidermek.

 İşte bu anlatılanlar,güzel sayılan fiillerdendir.İbadet arasında gereken saygı belirtilerindendir.
islam


Ayrıca ; Bakınız!
kaynak: ibadetlerin-E ve Sır...