17 Aralık 2018, 00:56:59


Gönderen Konu: Goblen nedir ve nerelerde kullanılır?  (Okunma sayısı 7034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zinnureyn

  • Üye
  • *
  • İleti: 257
  • www.islamilugat.com
Goblen nedir ve nerelerde kullanılır?
« : 16 Ekim 2013, 23:29:06 »
duvar kağıdı

Goblen Nedir

Goblen; kralların sanatı olarak bilinmektedir. Bu nitelemeyi, başta ortaya çıkış şeklinden almaktadır. 17.yüzyılda Avrupa saraylarında sarayların dışı gibi içi de görkemli döşenirdi. Sarayın halılarından kapılarına, perdelerine, koltuklarına kadar her bir eşyada krallığa yakışır bir stil, ihtişam aranırdı. Bu zamanda dekorasyon, en ihtişamlı devirlerini yaşamıştır denebilir. Duvarlardaki resim ve tasvirler, koltukların yüz işlemeleri, perdeler, goblen denilen bu sanatın doğuşunu ortaya koymuştur. 1662 yılında Fransa'da sarayın bu ihtiyaçları için özel bir imalathane kurulmuştur. Bu imalathane, GOBELİNS adında bir ailenin sahip olduğu köşkte bulunduğu için ismini buradan almıştır. İmalathaneyi kuran kişi de Colbert'tir.

İşlenmesinin dikkat ve sabır gerektirmesi, seri üretim yapılmasını engellemektedir. Nasıl Yapılıyor? Hazır sert özel kumaşa basılmış resmin, renklerine uygun mouline ipliklerle işlenmesi şeklinde olabildiği gibi, düz fakat telleri sayılabilir kumaş üzerine modelden bakılarak, kumaşa aktarılması şeklinde yaygın iki yol vardır. İşlemede değişik kasnak türleri işlemeyi kolaylaştırmaktadır, ancak kasnak kullanmadan da işlenebilmektedir. Kullanılan malzemeler tamamen ithaldir.


Goblen Çeşitleri Nelerdir ?Goblen işinin şemalı goblen ve baskılı goblen olmak üzere 2 çeşidi vardır.
1 ) Baskılı goblen 1 cm.de 4, en fazla 5 dikiş olacak şekilde hazırlanır ve işlenir.
Üzerine resmin baskı yoluyla aktarıldığı kareli kumaşın, kalın iplikle doldurulduğu goblenlere denilir.
2) Şemalı goblen 1cm de 10 dikiş olacak şekilde tasarlanmış olup, düz renkte kumaşa resmin bir şemadan bakılarak aktarıldığı goblendir.
http://www.kadinlarweb.com/wp-content/uploads/2010/12/k%C4%B1na-gecesi-goblen-modeli.jpg

Alıntı
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2013, 23:38:37 Gönderen: zinnureyn »
Gören göze karanlıklar perde olamaz.....Görmek istemeyen göze, ışık  ne yapsın?.....(Hz.Ali)

Tags: