23 Temmuz 2019, 15:10:45


Gönderen Konu: Cenaze namazı nasıl kılınır 1ile 3 kırat arası sevap kazanılır  (Okunma sayısı 2473 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Asa

  • Forum Yöneticisi
  • *
  • İleti: 267
  • www.islamilugat.com
duvar kağıdı

Cenaze namazı nasıl kılınır

Peygamberimiz üzerine salavat (getirin) anlamında söylenir.

Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. Anlamı:

Allahı bütün noksan sıfatlardan tanzih eder, kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allahadır. Allahtan başka hiç bir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allahtır.

Cenaze Namazı
Cenaze namazı, vefat eden din kardeşlerimiz hakkında duâ olmak üzere bir farz-ı kifâyedir.

Cenaze namazının kılınması için aranan şartlar şunlardır:

Ölenin müslüman olması. Müslüman olduğu bilinmeyen, bu hususta hâli gizli olan kimsenin Cenaze namazı kılınmaz. Ölenin müslüman olduğuna muteber şâhid ve delil lâzımdır.
Ölünün yıkanarak temiz kefene sarılmış olması.
Ölünün, imam ve cemaatin önünde olması.
Ölünün tamamının veya bedeninin çoğunun mevcut olması. Eğer bedeninin çoğu gitmiş veya başsız olarak yarısı varsa namazı kılınmaz, yıkanmaz. Bir beze sarılarak gömülür.

Cenaze Namazının Kılınışı

Cenaze namazı dört tekbir ve kıyâmla edâ edilir. Bu namazda secde ve rükû yoktur.

İmam, ölünün göğsü hizasında durur. Cemâat da arkasında saf tutar. Cemâata ölünün erkek veya kadın olduğu duyurulur, ona göre niyet edilir. Yâni Allâh için namaza, meyyit için duâya, er kişi (veya hâtun kişi) niyetine uydum hâzır olan imâma diye kalben niyet edip imamın arkasından tekbir alınır. İlk tekbiri alırken eller kulak hizâsına kadar kaldırılıp göbek altında bağlanır, Sübhâneke, ve celle senâüke ile okunur.

Bundan sonra eller kaldırılmadan ikinci bir tekbir alınır. Bu tekbirleri imam âşikâr, cemâat ise gizli alır. Allâhümme salli ve Allâhümme bârik... okunur. Bundan sonra üçüncü tekbir alınır ve Cenaze duâsı okunur.

Cenaze duâsını bilmeyenler burada Allâhümme innâ nesteıynüke... yi yâni kunut duâsını veya duâ niyeti ile Fâtiha-i şerîfeyi okurlar. Daha sonra dördüncü tekbir alınır, eller yan tarafa bırakılıp selâm verilir.

Üçüncü tekbirden sonra okunacak Cenaze duâsı:ٱ َ ل ل ّ ٰ ه ُ م ّ َ ٱ غ ْ ف ِ ر ْ ل ِ ح َ ي ّ ِ ن َ ا و َ م َ ي ّ ِ ت ِ ن َ ا و َ ش َ ا ه ِ د ِ ن َ ا و َ غ َ آ ئ ِ ب ِ ن َ ا و َ ك َ ب ِ ي ر ِ ن َ ا و َ ص َ غ ِ ي ر ِ ن َ ا و َ ذ َ ك َ ر ِ ن َ ا و َ ا ُ ن ْ ث َ ا ن َ ا ٱ َ ل ل ّ ٰ ه ُ م ّ َ م َ ن ْ ا َ ح ْ ي َ ي ْ ت َ ه ُ م ِ ن ّ َ ا ف َ ا َ ح ْ ي ِ ه ِ ع َ ل َ ى ٱ ْ ل ا ِ س ْ ل ا َ م ِ و َ م َ ن ْ ت َ و َ ف ّ َ ي ْ ت َ ه ُ م ِ ن ّ َ ا ف َ ت َ و َ ف ّ َ ن َ ا ع َ ل َ ى ٱ ْ ل ا ِ ي م َ ا ن ِ و َ خ ُ ص ّ َ ه ٰ ذ َ ا ٱ ل ْ م َ ي ّ ِ ت َ ب ِ ٱ ل ر ّ َ و ْ ح ِ و َ ٱ ل ر ّ َ ا ح َ ة ِ و َ ٱ ل ر ّ َ ح ْ م َ ة ِ و َ ٱ ل ْ م َ غ ْ ف ِ ر َ ة ِ و َ ٱ ل ر ّ ِ ض ْ و َ ا ن ِ ٱ َ ل ل ّ ٰ ه ُ م ّ َ ا ِ ن ْ ك َ ا ن َ م ُ ح ْ س ِ ن ً ا ف َ ز ِ د ْ ف ِ ى ا ِ ح ْ س َ ا ن ِ ه ِ و َ ا ِ ن ْ ك َ ا ن َ م ُ س ِ ي ئ ً ا و َ ت َ ج َ ا و َ ز ْ ع َ ن ْ ه ُ و َ ل َ ق ّ ِ ه ِ ٱ ْ ل ا َ م ْ ن َ و َ ٱ ل ْ ب ُ ش ْ ر ٰ ى و َ ٱ ل ْ ك َ ر َ ا م َ ة َ و َ ٱ ل ز ّ ُ ل ْ ف ٰ ى ب ِ ر َ ح ْ م َ ت ِ ك َ ي َ ا ا َ ر ْ ح َ م َ ٱ ل ر ّ َ ا ح ِ م ِ ي ن َ

Allâhümmağfir lihayyinâ ve meyyitinâ ve şâhidinâ ve gâibinâ ve kebîrinâ ve sağîrinâ ve zekerinâ ve ünsânâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ feahyihî alel islâmi ve men teveffeytehû minnâ feteveffehû alel îmâni ve hussa hâzelmeyyite (*) birravhi verrâhati verrahmeti velmağfireti verrıdvân. Allâhümme in kâne muhsinen () fezid fî ihsânihî ve in kâne müsîen fetecâvez anhü ve lakkıhil emne velbüşrâ velkerâmete vezzülfâ birahmetike yâ erhamerrâhimîn. (*)

(*) Kadın ise hâzihil meyyite denir.
() Kadın ise in kânet muhsineten fezid fî ihsânihâ ve in kânet müsîeten fetecâvez anhâ ve lakkıhelemne denir.
(*) Mânâsı: Allâhım! Bizim dirilerimizi, ölülerimizi, hâzır ve gâib olanlarımızı, büyüklerimizi ve küçüklerimizi, erkeklerimizi ve kadınlarımızı afv ü mağfiret buyur. Yâ Rabb! Bizden yaşattıklarını İslâm üzere yaşat. Bizden öldürdüklerini iman üzere öldür. Bilhassa bu ölüyü kolaylığa, rahatlığa, mağfirete, rızâna erdir. Yâ Rabb! Eğer bu ölü, muhsin ise ihsanını artır; ve eğer yaramaz bulunmuş ise affet. Kendisine emniyet, beşâret, kerâmet ve kurbaniyet nasib buyur, rahmetinle, ey erhamerrâhimîn.

Cenaze erkek çocuk ise, yukarıdaki duâ alel îmâni den itibaren şöyle okunur: Allâhümmecalhü lenâ feratan vecalhü lenâ ecran ve zuhrâ. Allâhüm-mecalhü lenâ şâfian ve müşeffean.

Cenaze kız çocuk ise, yukarıdaki Cenaze duâsı alel îmâni den itibâren şöyle okunur: Allâhümmecalhâ lenâ feratan vecalhâ lenâ ecran ve zuhrâ. Allâhümmecalhâ lenâ şâfiaten ve müşeffeaten.

Mühim Hatırlatma

Bir çok kimseler, Cenaze namazının dördüncü tekbirinde, ya hiç ellerini bırakmadan selâm vermekte veya sağ tarafa selâm verince sağ elini, sol tarafa selâm verince de sol elini yana bırakmaktadır.
Bu hareketlerin her ikisi de yanlıştır. Doğrusu, dördüncü tekbiri aldıktan sonra her iki eli yana bırakıp selâm vermektir. Çünkü kendisinde sünnet olan bir zikrin bulunduğu kıyamlarda eller bağlanır. Sünnet olan bir zikrin kalmadığı kıyamlarda ise, eller bağlanmaz, yana salınır. (Dürer, 1/ 53)

Cenaze namazı içinde imam açıktan Allâhü Ekber diye tekbir aldıkça bazı kimseler kafalarını kaldırmaktadırlar. Bu da yanlış ve tehlikeli bir harekettir. Doğrusu, ne kafa ile ve ne de başka bir azâ ile namaz müddetince hiçbir harekette bulunmamaktır.

Cenaze namazı kılınıcak yer veya ayakkabı temiz değilse, ayakkabıyı çıkarıp üzerine basmalıdır.

Kaynak: Muhtasar İlmihal (Resimli Namaz Hocası) 67. Baskı, Hasan Arıkan


Eciri 1 ile 3 kırat arası yazılır ve her kırat uhut dağı büyüklüğünde kaydedilir
buhari tirmizi notlarından alıntıdır

Çevrimdışı BarryBurns

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 2
  • www.islamilugat.com
Ako ay isang tagapagpananaliksik na naglalapat upang matuto ng bagong bagay. Ano ang iyong natutunan upang idagdag?

Tags: