23 Temmuz 2019, 14:52:03


Gönderen Konu: cemaate gitmemek için özür sayılan haller  (Okunma sayısı 2884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1060
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
cemaate gitmemek için özür sayılan haller
« : 20 Şubat 2014, 13:26:59 »
duvar kağıdı

cemaate gitmemek için özür sayılan haller


Geçerli bir özür bulunmadıkça cemaate devam edilmelidir.

 Hanefi ve Şafii mezhebine göre,aşşağıdaki sayılan özürler sebebiyle cemaate gidilmemesine ruhsat vardır.


a- Kişinin cemaate katılmasını zorlaştıran hastalık,cemaate katılmamak için bir özürdür.Akraba olmasa da bakıcısı olmayan bir hastanın bakıcılığını yapmak ve benzeri durumlarda bunun gibidir.

b- Kendine,malına,şerefine bir zarar gelmesinden yahud cemaate gitmekle zorluk verecek derece de bir hastalık gelmesinden korkmak.Sefere çıkan kimseye arkadaşlarından ayrılma korkusu varsa,cemaat vacip değildir.Bunun gibi ocaktaki ekmeğin,ateşteki yemeğin telef olması,kendisine kaybolmuş malın yerini söyleyecek olan birini bulma ve onunla görüşme fırsatını kaçırma korkusu gibi sebelerle'de kişi üzerine cemaate gitmek vacib değildir.

c- Yağmur,çamur,şiddetli soğuk,öğle vaktinde şiddetli sıcak,gece şiddetli rüzgar,şiddetli karanlık gibi durumlar'da cemaate gitmeme mazeretleridir.

Devamı alt'da

Çevrimdışı Admin

  • islamisite
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 1060
  • Bazen Yakın , Bazen Uzak
cemaate gitmemek için özür sayılan haller
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2014, 13:36:09 »
d- Küçük ve büyük abdest bozma ihtiyacı;çünkü bunlar namazı huzur içinde yerine getirmeye ve  tamamlamaya engel olurlar.Canının çektiği bir yemeğin hazır olması,şiddetli açlık,susuzlukta cemaate devam etmeme özürlerindendir.

e- Kokan ve kokusunu gidermek mümkün olmayan çiğ bir madde yemek.Mesela soğan sarımsak yiyen kimse bunların kokusunu giderinceye kadar cemaate gitmemelidir.Çünkü hem melekler ve hemde cemaat bu kokudan rahatsız olurlar.Kasaplık yapan kişi ile benzer işlerde çalışıp bedeninde ve elbisesinden çirkin kokular yayılan kişinin durumuda böyledir.İnsanlara eza veren cüzzam ce alaca hastalıklarına yakalanan kimselerin durumuda böyledir.Soğan ve sarımsağa benzetilerek insanların kendilerinden rahatsız oldukları bu gibi hastalarında cemaate yaklaşmaması gerekir.

f- Bir yerde hapsedilmiş olmakta cemaate devam etmeme mazeretlerindendir.

 Cemaate devam etmek istediği halde,düzenli bir şekilde devamdan mahrum olan kimse niyetine göre cemaat sevabına nail olur.

Kaynak: ibadetlerin edeb ve sırları