24 Mayıs 2019, 06:47:12


Gönderen Konu: Bezmi Elest Nuru Muhammedi  (Okunma sayısı 2979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ebu-Zer

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 184
Bezmi Elest Nuru Muhammedi
« : 18 Temmuz 2013, 02:22:06 »
duvar kağıdı

 


Peygamberimiz Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem ve ala âlihi) ―Ben, Hz. Âdem aleyhisselam yaratılmazdan ondört bin yıl önce, Rabbimin yanında bir nur olarak mevcuttum.‖ buyurdular.Bilindiği üzere, hakikatlerin aslına akıllarımız vakıf olamaz. Onları ancak Allah (celle celâlühû) ve ilahî nurdan pay sahibi olanlar bilir.Hz. Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) sahip olduğu yüksek mertebe nedeniyle beşer batının sırları ile ünsiyet sağlayabilmiştir.

İnsanoğlundan, cesetleri yaratılmazdan önce, ruhlarından söz alınmıştı. Allah (celle celâlühû) Âdem (aleyhisselâm)´ın sırtlarından zürriyetlerini alıp, onları nefislerine karşı şahit kılıp, ―Rabbiniz değil miyim?‖ deyince, buna ―Evet, Rabb´imizsin!‖ diye ilk cevap veren Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) olmuştur. Diğer ruhlarda O´ndan görüp bu cevabı söyleyebilmişlerdir. İşte bu surette O, en son gönderilen olduğu halde, bütün peygamberlerin önüne geçmiştir. Bu sebeple Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem), kendisinin ―ilk nebi‖ olduğunu söylemiştir.Bu hakikatte, Hakikat-ı Muhammediye´ye işaret eder.

Teveccühlerinin kıblesi yaptın da isimler ve sıfatlar elbiselerini giyebildiler. Sen´in cemalini celp etti de celâlin sakin oldu. Rütbeleri O´na tayin ettirdin.Hak ve batılı birbirinden O´nunla ayırdın.Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem)´in yaratılışı kendine has bir özellikte oldu ki, benzeri bir daha tecelli etmedi. Diğer yaratılan bütün nesneler O´nun nurundan dağılanlar olmakla hayat buldular. Fakat bu yaratılışta bir patlamaya benzeyen uzaklaşmalar oldu. Bu neden merkezden uzağa düşenlerde ayrılık ve başkalık meydana getirdi. Böylece imânî ve ruhî yönden farklılıklar oldu.

Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) ―Ruhlar toplu ordulardır. Onlardan ezelde Allah (celle celâlühû) yolunda birbiriyle tanışanlar anlaşır, Allah (celle celâlühû) uğrunda tanışmayanlar ise dünyada zıtlaşırlar‖ (Buhari) buyurdu.
Mesela Peygamber (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimizi gören insanların, bir konuşması ile İslam´a girmesi, bu önceden olan beraberliğin işaretidir. Yoksa çok kere İslam´a davet ettiği halde gelmeyenler o zamanda O´ndan uzakta idiler.

Muhammedi Dua ...İhramcızade İsmail Hakkı (K.S)
NAMAZIN KAZASI VAR SENSİZ GEÇEN BİR ANIN BİLE KAZASI YOK.