25 Ağustos 2019, 18:44:19


Gönderen Konu: ALNI SECDELİ ÇOCUKLAR  (Okunma sayısı 3217 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nebras34

  • Mudavim Üye
  • *
  • İleti: 75
  • www.islamilugat.com
ALNI SECDELİ ÇOCUKLAR
« : 22 Temmuz 2013, 14:09:53 »
duvar kağıdı


                   ALNI      SECDELİ      ÇOCUKLAR 


Ne  masum, ne  günahsız  varlıklardır  çocuklar.Hiç  para  vermeyiz  onlara  sahip olmak için,hiç sıkıntıya girmeyiz.(genel olarak)Lütfundan verir Rabbim  her birimize.Bazen bir,bazen iki,üç,dört bazen….
Çoğu kez farkında değilizdir elimizdeki nimetin.Onların bize ait olmadığını, aslında bir emanet olduğunu,çocuklarımızla sınandığımızı,sınavlarımızın en büyük ve zor sorusunun  çocuklar olduğunu hiç düşünmeyiz.
Özenle yaratmıştır Allah onları,ruhundan üflemiştir.En doğru en temiz şekilde  yetişsinler,cennet  ehlinden olsunlar istemiştir.
En  önemlisi tek Rabbi  için alnı secdeye gelsin,tek O’na yönelsin,gayrısına iltifat etmesin,O’ndan gayri aşklarda gözü olmasın diye  murad etmiştir.
Bu yüzden  vahyetmiştir Rasûlüne.Hani “Benim ağzımdan Rabbimin istediğinden başkası çıkmaz” buyurmuştu ya efendimiz;
İşte bu yüzden ilham etmişti de “Çocuklarınız yedi yaşına geldiklerinde,onlara namazı   emredin.On yaşına gelince (kılmazlarsa)hafifçe dövün.Yatakta aralarını ayırın” (Ebû Davut,Salat,26) Hadis-i şerif’ini söyletmişti.
Neden yedi yaş?Günahlar akıl bâliğ yaşına girdikten sonra yazılıyorsa,niçin  çocuklara yedi yaşında namazı öğretmemiz ve emretmemiz  istenmiş?
Atalarımızın meşhur sözünü bilirsiniz:”Ağaç  yaşken eğilir”Ergenlik  çağına ulaşmış bir çocuğa,o yaşına kadar namazla ilgili telkinde  bulunulmamışsa, namazı öğretme adına  bir çaba gösterilmemişse,en deli çağlarına giren çocuğu namaza alıştırmak,bu konuda baskı yapmak hayli güç olacaktır ki,belki de insanın en zorlu çağı, ergenlik çağıdır.
Yedi yaşında anne ve babasına hayran,en büyük örneği anne ve babası olan taptaze bir fidandır çocuk.Ne söylerseniz inanır,ne verseniz alır.Elbette yedi yaşına gelene kadar çocuk evdeki büyüklerin namaz kıldığını görmüş,görsel bir öğretiyi içine sindirmiş olarak büyümelidir.
Eğer siz namazı tam kılmıyor,ihmal ediyor ve önemsemiyorsanız,çocuğunuzdan namazı tam olarak kılmasını beklemek yanlış olacaktır.
Rabbinden  4 evlat emanet almış bir anne olarak, bu konudaki naçizane deneyimlerimi ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
                                                                         
                                                                         Cahide Jibek

Temel sağlam atılmalı
Öncelikle  hamilelik döneminde  annenin devamlı olarak alnının secdeye  gelmesi şart.Eften ,püften sebeplerle namazlar terk edilmemeli.Anne karnındaki çocuğun dış etkenlerden  nasıl etkilendiğini hepimiz okumuşuzdur.
İşte bu açıdan namaz eğitimi tâ anne  karnında başlıyor.Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra da sık sık kur’an sesi duyması  çok önemli.   
İlk çocuklarım (ikizler) henüz 3-4 yaşlarındayken  duaları öğretmeye başladım.O yaşlarda dil tam oturuyor.Hatta  güzel konuşmaya karşı  bir özenti duyuyorlar.Henüz taptaze ve boş beyinleri,bilgiye ve öğrenmeye öyle  aç ki,adeta bir alıcı  gibi,çevrede ne olup bitiyor,anne baba ne konuşuyor anında kapıyor ve inanılmaz  bir hızla öğreniyorlar.
Namaz sûrelerini en kolayından başlayarak  öğrettim onlara.Çizgi film  seyretmeden önce,Legolarını dökmezden  evvel  öğrendiğimiz sûreleri 3 kez tekrarlatıp  sonra istedikleri şeylere izin verdim.
Mutfakta iş  yaparken bile onları yanıma çağırıp sûreleri  tekrar ettirdim.Özellikle çocukları yatırırken ezberi hiç ihmal etmedim.Çünkü yatmadan evvel en son öğrenilen şeyler sabah ilk akla  gelenler  oluyor.Her sûre ezberlediklerinden sonraki 3 gün yeni bir sûre öğretmeyin.Bu süre zarfında  diğer ezberlediği sûreleri sık sık tekrar ettirin.
En baştan itibaren namaz konusunda  asla yılgınlık göstermeyin ve kesinlikle baskıcı da olmayın.Kararlı olmak en doğru kelime.Bu yıllara yayılan uzun bir süreç.Bir anda olup bitmesini beklemeyin.
Ben 7 yaşına kadar  çocuklarıma “namaz kıl” gibi bir emir kip’i kullanmadım.”Benimle namaz kılmak istermisin?” ya da  “Haydi beraber kılalım mı?” gibi zarif  tekliflerle gönüllerini  çelmeye  çalıştım.Her namaz kılışlarında bundan ne kadar memnuniyet  duyduğumu  onlara  fark ettirdim.Ve  çevremde  çok ender olan namaz kılan ağabeyleri,ablaları onlara  örnek göstermeye  çalıştım.
“Ben  şu  falanca  abiyi çok seviyorum,çok çalışkan,çok güçlü, üstelik namaz da kılıyor biliyor musun?”  ya da
“Acaba falanca abla namaz kıldığı için mi bu kadar tatlı?” gibi sözlerle onların kafalarında namazı çok güzel bir yere oturtmaya çalıştım.
Zor bir anda,bir yolculuk dönüşü  veya  farklı bir sebeple namazım gecikmiş olsa,
“Eyvah, namazım  geçecek!Namazımı vakti geçmeden kılmam lazım.Sonra Rabbim bana  ne der?Canım namazım benim,ben seni hiç bırakır mıyım?” gibi sözlerle de aslında namazın ne kadar önemli ve vazgeçilmez bir şey  olduğu bilincini  oturtmaya çalıştım.
Sizin çok önem verdiğiniz şeyler  çocuğun beynine silinmemecesine kazınıyor.

Çocuk  yedi yaşına  gelince

7 yaşına gelen çocuğun namazı  öğrenmesine hız verilmeli.Ara ara mutlaka yanınıza  çağırıp namazı  beraber  kılmalısınız.Mesela çocuk  sizinle  oyun oynamak istedi.Namaz  vakti de girmiş.Çocuğa”Haydi gel beraber namazımızı  kılalım,sonra seninle biraz oynayalım” deyip,namazı çocuk için kolaylaştırabilirsiniz.
Ben  çocuklarla her namaz kılışımda  mutlaka sesimi onların duyabileceği şekilde  yükseltir,sûre sıralarını ve  tâdil-i erkânı  öğrenmelerine  yardımcı olurum.
İslamda  çocuk  eğitiminden  baba  sorumlu olsa da,günümüz babaları  sabah  işe gidip akşam  döndüğünden, çocuk  üzerinde fazla etkili olamıyorlar.Bu yüzden  yükün  çoğu  anneye  kalıyor.Biz uygun vakitlerde de mutlaka  cemaatle  namaz kılarak çocuğun o  ortamı  yaşamasını  sağladık.Zaten çocuklar da namazı cemaatle daha çabuk  öğreniyorlar.

Tam  olarak  namaza  başlaması   

Ben Allah’ın  izniyle  8-9  yaşına gelen çocuklarımı namaza tam olarak başlattım.İlk başlattığım zamanlar  en az  1 ay  çocukla beraber  namaz kıldım.Tâ ki  kendi kendine  kılabileceğinden emin olana kadar buna  devam ettim.Şu an kızıma da aynı  şeyi  yapıyorum.Bakın  bu  benim  tercihim.Kesin  yaş  10 yaştır ama  10 yaş  öğrenmede ki  son yaştır. O yaştan sonra çocuk namazı kesinlikle  bırakmamalıdır.Bu  yüzden  erken  başlatmak  size  kolaylık  sağlar.
Sabah namazı da dahil  hiçbir zaman ödün  vermedik.
Bu  tamamen  bir alışkanlık.Çocuk yemek içmek gibi, namaza  öyle alışmalı ki, edâ etmediği  zaman  eksikliğini  hissetmeli.Okula  giden  çocuklarda ,okul zamanı  kaçan namazlar,12  yaşına  kadar  idare  edilebilir.O yaştan  sonra kaçan namazların   mutlaka  kazası kıldırılmalı.

Namaza  çağırdığınız çocuğunuza  lütfen daha  yumuşak davranın.

Güzel  sözlerle,ikna edici cümlelerle  çağırın.10  yaşına  kadar  şamar  oğlanına  dönen,azarlanmaktan ,eleştirilmekten  arsız  hale  gelen  çocuk namaz  konusunda da  duyarsız  olacaktır.Fakat  o  yaşa  kadar  fiske  yemeyen  çocuk,namaz kılmadığı için  ciddi bir  azar yerse, elbette  namazın  önemini  daha iyi  kavrayacaktır.
Geçen gün bir okuyucum,10 yaşına gelen çocuğunun ,kendisi  söylemeden namaz kılmadığını  yazmıştı.Hemen  kendi  çocuklarımdan  örnek  vereyim.
Çocuklarıma  8-9  yaşından beri  devamlı  olarak  “namazınızı  kılın”  diyorum.
15  yaşına  gelen  ikizlerim daha  bir senedir  söyletmeden namaz  kılıyorlar.Elhamdülillah!Çocuk, namazın  önemini  kavrayana  kadar,uyarmaya  devam  edeceğiz.Af buyurun  hayvan  yetiştirmiyoruz ki, doğurup  3  gün  sonra  kendi  haline  bırakalım.Elimiz,dilimiz,gözümüz  hep  üzerlerinde  olacak.Her “namaz kıl “ deyişimizle  zikir sevabı  aldığımıza  inanırım.Çünkü  Allah  için söylüyoruz.10  yaşındaki  bir  çocuk  namazın  bilincinde  değildir..Unutmayın  temelden  alışkanlık  kazansın  diye  o  yaşlarda  bıraktırmadan  öğretiyoruz.

“Kıldım”  deyip  yalan  söylerse?

Namaz  ,büyük  sorumluluk  isteyen  ağır  bir  yüktür.Çocuklar da namaza  alışana  kadar  bir  çok  zorluktan  geçiyorlar.Arkadaşlarına  bakıyor, onların bu konuda ki rahatlığına  bakıp  imreniyorlar.Bazen  bir  odaya  girip  çabucak  çıkıyor,namaz  kılmadıkları  halde “kıldım”  diyebiliyorlar.Ben  yaklaşık  11-12  yaşlarına  kadar  bu  durumla  karşılaştım.
Bu  duruma  fırsat  vermemek için,çocukların  yanınızda  veya  görünür  yerlerde  namaz  kılmasını  sağlayabilirsiniz.”Kıldım” diyen  ama  namaz  kılmamış  olan  çocuğu  sakın  yalancılıkla  itham  etmeyin.
“Emin misin?”  diye  sorabilirsiniz.Ve  böyle  durumlarda  çocuğun  vicdanına  etki  edecek   sözler  söylemek de  çok  faydalı  oluyor.”Ben  bilmem  ama  Allah  biliyor“ ,”Ben  görmesem de  Allah  ve  omzundaki  melekler   seni  görüyor.” , Ben  senin  doğru  söylediğine  inanıyorum.Sen  namazını  bırakmazsın eminim.”  Gibi  cümleler , çocuğun  vicdan  muhasebesi  yapmasını  kolaylaştırıp, zamanla  hatalarını  düzeltmesine  vesile  oluyor.

Önemli  bir  kaç  not 

Namaz  için  çocuklarınıza  bir  şey  vaat  etmeyin.”Eğer  namaz  kılarsan  sana  şunu  alırım.” Gibi.Fakat  ilk  namaza  başladığında, başlama  hediyesi  alabilirsiniz.Bu  ileriye  dönük  olarak,teşvik  edici  hediyeler  olabilir.
Her  ne  kadar  bazı  kardeşlerim  önce  sadece  farz  namazları  kıldırarak  başlatsalar da  ben  bunu  tercih  etmiyorum.Zira  kolaydan  zora  geçmek  meşakkatli  bir  iştir.Nasıl  alışırsa  öyle  gidiyor.
Çocuğa  namazı  anlatan  renkli  resimli,eğlenceli  kitaplar  alın.Kendisine  ait  bir  seccade,tesbih ve  başörtüsü de  teşvik  eden  unsurlardan.
Yemek  ve  namaz  bir araya  gelince  tıpkı  Hadiste  geçtiği  gibi,yemeğe  öncelik  verin.Çocuğun  sabrını  zorlamayın.
Namaz  kılan  çocuğu  güzel  sözlerle  takdir  edin.”Namaz  kıldıkça  daha  tatlı oluyorsun  sanki”gibi  sözlerle ruhunu  okşayın.
Namaza  başladıktan  1 hafta  10  gün   sonra çocukta isteksizlikler  görülebilir.Aman  gevşeklik  göstermeyin.Sizin  kararlılığınızı  gören  çocuk,namazın  terk edilmeyecek  kadar  önemli  olduğunu  sonunda  kabul  edip,alışkanlık  kazanacaktır.
Farkettiğiniz  gibi  çocuğa  tam  olarak  namaz  alışkanlığını  kazandırmak, yıllar  sürüyor.
Eğer  “Benim o kadar  sabrım  yok,çocuklarıma  namaz  öğretmekten  daha  önemli  işlerim var” diyorsanız;Buyrun, o  önemli  işlerinizin peşinden  gidin.
Yok  eğer “Evlatlarım beni cennete  götürecek  vesilelerdir “ diyorsanız  yüklenin sabrı,semalar dolusu  duaları  kuşanın,gözyaşıyla  söndürün  cehennem  ateşini.Alnı  secdeli  güller  yetiştirin ki, sermayeniz olsun asıl  yurdunuza….
   
                                                                                      Cahide  Jibek


Hâyy'dan  geldik,  Hû'ya  gideriz......

Tags: